Blog

Çantamdaki 5 Lifestyle Vazgeçilmezim!

09 Aralık 2016

Cantamdaki 5 LIFESTYLE Vazgecilmezim!

1. Powerbank / Tasinabilir Sarj Cihazi
Kim bilir kac favoriler yazimda bu cihazi gördünüz - ciddi anlamda hayatimi kolaylastiran bir vazgecilezimdir kendisi. Özellikle bütün gün disarda olacak ve bircok görüsme yapacaksam telefonumun sarji dayanmiyor. Böyle durumlarda powerbank'im imdadima kosuyor ve telefonumu her yerde kolayca sarj edebiliyorum. Herkesin cantasinda bulunmasi gereken bir cihazdir, kesin tavsiye!
2. Dezenfektan
Bir diger olmazsa olmazim net dezenfektandir. Cantamda bulamadigim an, bes cocukla ortada birakilmis gibi hissediyorum. Gercekten cok kötü bir durum yani benim icin, nasil anlatsam bilemedim. Gün icinde yüzlerce insanin dokundugu yerlere dokunuyoruz ve ben bu durumdan hic hoslanmiyorum. O düsünceye o kadar kitlendim ki, özellikle disarda kapi kollarinda, ATM'lerde, toplu tasima araclarinda vs. olan bütün bakteriyi virüsü toplayacagimi düsünürüm. Bu yüzden de gün icinde ellerimi sık sık dezenfekte ederim. Kesinlikle herkesin, cantasinda dezenfektan bulundurmasi gerekir.
3. Kulaklik
Kulakliklarim olmadan da evden cikmam. Yine bir üstteki konuyla alakali biraz da. Gün icinde olur olmadik yerlere dokunuyoruz, sonra telefonumuzu elimize aliyoruz, bütün bakterileri ekranina dagitiyoruz ve konusmak icin yanagimiza götürüyoruz - tam anlamiyla NO GO!Telefonda görüsme yapacagimda telefonu yanagima dayamayi hic sevmiyorum, cok huzursuz hissediyorum öyle. Bu yüzden de kulaklik her zaman yanimdadir ve görüsmemi onun yardimiyla gerceklestiririm, müzik dinlemek icin de sart tabii. Bu arada telefonunuzu da arada bir dezenfekte etmenizde fayda var sivilce ve hastaliklari önlemek icin.
4. Parfüm
O gün sıktıgım parfümü mutlaka cantama atarim, benim icin koku, makyajdan da önemlidir cünkü, ve gün icinde tazelemek isterim. Insanin kendine yakistirdigi, üzerinde aksesuar olarak tasidigi kokusu kendi imzasidir bana göre, bir nevi karakteridir. Makyajiniz veya görüntünüz bir süre sonra akildan ucar gider belki, ama kokunuz bir ömür kalir!


5. Naneli Seker/Sakiz
Son olarak da cantamda her zaman ferahlatan bir seyler bulundururum, bu naneli sakiz veya seker olabilir. Mutlaka ikisinden birisi vardir yani. Özellikle disarda yemek yedikten sonra agzima naneli bir seyler atma geregi duyuyorum, bu yüzden cantamda hep bulunmalidir.

Yanlış Kozmetikle Cilt Gözeneklerinizi Tıkamayın!

02 Aralık 2016

Bilinçsiz makyaj, insanı güzel göstermediği gibi cilt sağlığını da bozuyor. Özellikle sık makyaj yapanlar daha dikkatli olmalı.

Güzel ve bakımlı görünmek her kadının hayali. Bu nedenle kişisel bakım ürünleri ve makyaj malzemelerinden yardım alınıyor ama uzmanlar, bilinçsiz makyajın insanı güzel göstermeye yetmemekle kalmayıp, cildi de bozduğunu söylüyor.

Makyaj malzemelerinin en büyük yan etkisinin alerjik reaksiyonlar olduğunu söyleyen Uz. Dr. Zerrin Baysal, özellikle yüze sürülen fondöten, pudra ve far malzemelerinin alerjiye daha çok yol açtığını belirtti. Baysal, bu riski engellemek için atılması gereken 10 adımı şöyle sıraladı:

Makyaj Malzemesini Test Edin

Bu ürünleri almadan önce test ürünü alıp kullanmakta yarar vardır. Bir ürün 72 saat sonra herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmazsa, ilerleyen günlerde alerji gelişme ihtimali düşüktür, ama yine de olabilir. Özellikle hassas deriye sahip olanlar dikkatli olmalıdır.

Makyajla Yatmayın

Uygulanan ürünler yüzde uzun süre kalmamalıdır. Özellikle yatarken mutlaka bir sabunla yıkanmalı, nemlendirici sürülmelidir. Bu reaksiyonlardan kaçınmak için, aşırı derecede makyaj yapmamak, makyaj ürünlerini kullanmadan önce deriyi temizlemek ve nemlendirmek yine uyulması gereken kurallardır.

Yanlış Makyaj Sivilce Ve Siyah Nokta Yapar

Makyajın bilinen en önemli yan etkilerinden biri de komedondur. Gerek “siyah nokta” olarak bilinen açık komedonlar, gerekse de “kapalı komedon” olarak bilinen “beyaz nokta”ların oluşmasında en büyük pay, bilinçsiz kullanılan makyaj malzemelerinindir. Kişi deri tipine uygun olmayan ürünleri kullandığında gözenekler tıkanır, tıkanmış gözenekler içinde biriken yağ yüzde akneye ya da komedonlara neden olur.

Cilt tipini iyi bilmek kuru deriye sahipse yağlı ürünler kullanmak, yağlı cilde sahipse su bazlı ya da matlaştırıcı ve yağ emici ürünler kullanmak gerekir. Profesyonel kişilerin önerisine uyarak alınan ürünleri kullanmak daha doğrudur.

Nemlendiriciden Sonra Makyaj Yapın

Renklendirici ürünler olan allık, far, maskara, ruj ve diğer ürünlerin kullanılmasında da dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Yüze uygulanan bir nemlendiriciden hemen sonra uygulanacak makyaj malzemeleri ciltte hoş olmayan görüntülere neden olur. Bu yüzden nemlendiricinin emmesini beklemek gerekir. Makyajla ilgili bir önemli nokta da aşırı ve su bazlı rujların bazen dudakta çatlamalara ve kurumalara neden olduğudur. Bunu engellemek için dudağa ya yağ bazlı bir nemlendirici sürülmeli ya da yağ bazlı rujlar kullanılmalıdır.

Bitkisel Ürünlere Karşı Dikkatli Olun

Maskaralar ve farlar, yüzde görülen alerjik reaksiyonların en önemli sebebidir. Bir ürüne karşı gelişen reaksiyon genelde bir başka ürüne karşı da gelişebilir. Bu durum, derinin toleransının düşük olduğunu gösterir. Bazı hassas derili kişiler hayatları boyunca makyaj ürünleri kullanamayabilir. Natürel, mineral, bitkisel ürünler başlığı ile pazarlanan ürünlere karşı bile alerjik reaksiyon gelişebilir. Çoğu zaman yapılan alerji testleri de bu konuda kişilerin toleransız olduğunu gösterir.

Başkasının Makyaj Malzemesini Kullanmayın

Bir başkasının makyaj ürünlerini kullanmamak dikkat edilmesi gereken en önemli kuraldır. Bu sayede kişisel enfeksiyon ajanlarının kişiden kişiye yayılması söz konusudur. Hele kişide açık yara varsa bulaşıcılık riski da ha da artar. Kozmetiklerin yanı sıra kozmetikleri uygulamak için kullanılan fırça, pamuk, sünger gibi ajanların birden fazla kişi tarafından ortak kullanılması, kişiler arası mikropların yayılması açısından büyük bir sorundur.

Makyaj Yapmadan Önce Ellerinizi Yıkayın

Kozmetikler uygulanmadan önce eller mutlaka yıkanmalı, uygulanacak deri mutlaka temiz olmalıdır. Uygulama aparatları mümkünse tek kullanımlık olmalı, fırçalar ise temizlenmeli ve de sık sık değiştirilmelidir.

Makyaj Malzemelerinizi Doğru Muhafaza Edin

Ürünler kullanım talimatına göre uygulanmalı, kapakları sıkıca kapatılmalı, sıcak ortamda tutulmamalı (özellikle araç içinde ) , kullanım zamanı geçmiş ürünler atılmalıdır. Güneşe ve sıcağa maruz kalmış ürünler, koruyucu maddelerini kaybederler. Bu da ürünün kullanım zamanının azaltır. Erken bozulmasına, bakteri üremesine neden olur.

Cilt Yaralarınızı Makyajla Kapatmayın

Deri bütünlüğünü bozan yara, sıyrık, enfeksiyon, egzama gibi bir durum varsa bu bölgelere makyaj yapmaktan kaçınmak gerekir. Aksi takdirde enfeksiyon gelişebilir ya da problemin daha da şiddetlenmesi söz konusu olur.

Madame Tussauds İstanbul'da

02 Aralık 2016

Dünyanın ünlü balmumu heykel müzesi markası Madame Tussauds, dünyada 21’inci merkezini Aralık ayı içerisinde İstanbul'da açmaya hazırlanıyor. Müze tamamlanınca içerisinde tarihi ve kültürel kahramanlar ve geçmişten günümüze sanat, spor ve siyaset dünyasının yaklaşık 60 ünlü ismi yer alacak.

Balmumu heykel müzesi markası Madame Tussauds'nun 21. merkezi, Aralık'ta İstanbul'da açılacak. 

Tanıtım toplantısı, LEGOLAND Discovery Centre ve Madame Tussauds İstanbul Grup Genel Müdürü Sarper Hilmi Suner ve markanın bağlı olduğu Merlin Entertainments'in Yeni Açılışlar Direktörü Marcel Kloos'un katılımıyla Pera Palace Hotel'de yapıldı. 

Toplantıda konuşan Suner, Madame Tussauds'nun 21. merkezi "Madame Tussauds İstanbul"u, Aralık'ta Beyoğlu'nda Grand Pera'da hizmete açmayı planladıklarını söyledi. 

Müzede dünyadan ve Türkiye'den tarih, kültür, sanat, spor ve siyaset dünyasından yaklaşık 60 ünlü ismin yer alacağını belirten Suner, Doğu ile Batı'nın birleştiği nokta İstanbul'da bu müzeyi açmanın gurur verici olduğunu dile getirdi. 

MESSİ VE MADONNA'NIN BALMUMU HEYKELLERİ TANITILDI

Müzede Hz. Mevlana'nın figürünün de yer alacağını anlatan Suner, "Minyatürler dışında Hz. Mevlana'nın belirli bir resmi olmadığı için, Hz. Mevlana'nın heykeli, 22. kuşaktan torunu Faruk Çelebi'nin vücut hatları kullanılarak oluşturuldu." dedi. 

Toplantı sonunda, Barcelona'da forma giyen Arjantinli futbolcu Lionel Messi ve ünlü pop şarkıcısı Madonna'nın balmumu heykelleri basın mensuplarına açıldı. 

2 BİN METREKARELİK ALAN 

Madame Tussauds İstanbul, İstiklal Caddesi üzerindeki Grand Pera binasının ilk iki katında, 2 bin metrekarelik alanda konumlanacak. 

Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde tarihi bir gezintinin yapılabileceği müzede, Türkiye'den birçok ismin yanı sıra çok sayıda uluslararası müzik, spor ve film yıldızı da görülebilecek. 

Mustafa Kemal Atatürk, Zeki Müren, Steve Jobs, Mazhar Fuat Özkan (MFÖ), Barış Manço ve Mimar Sinan gibi isimlerin yer alacağı müzenin tam listesi ise figürleri yapılacak isimlerle gizlilik sözleşmesi olduğu için ilerleyen zamanlarda açıklanacak. 

Yılbaşı Özel Atölyeleri EATALY'den

29 Kasım 2016
Zorlu Center içinde geniş bir alana yayılan hem market hem restaurant özelliği olan Eataly, bu hafta Eataly Mutfak Atölyesi'nde Yılbaşına özel workshoplar düzenliyor.

Eataly’nin ardındaki fikir çok basit: En kaliteli İtalyan yemeklerini yiyebileceğiniz, satın alabileceğiniz ve yedikleriniz hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz her şeyi, aynı çatı altında toplamak. İşte bu fikirle geliştirilen ve dünyanın birçok ülkesine yayılan Eataly, İtalyan gastronomisini; okul, restoran ve market kategorilerinde bir araya getirerek İstanbul'da!

Eataly, Kapalıçarşı’nın İtalyan lezzetlerinden oluşan başka bir versiyonu gibi...

ABD’de iki, Japonya’da on, İtalya'da on üç, Dubai bir şubesi olan Eataly, şimdi de İstanbul'da bir şube ile İtalyan mutfağını dünyaya yayıyor. Eataly’nin kurucusu ve sahibi Oscar Farinetti, Türkiye’deki iş ortakları olarak Zülfikar Bekar ve Zorlu Holding’in patronu Ahmet Zorlu’nun kızı Şule Zorlu Cümbüş’ü seçmiş. Oscar Farinetti 2001’de İstanbul’da seyahat yaparken Kapalıçarşı’yı ziyaret ettiğini ve konseptinden çok etkilendiğini, bunun üzerine Eataly’yi gibi bir oluşumu kurma fikri aklına gelmiş. Aslında İstanbul’da şube açma fikri bir nevi geri dönüş gibi de diyebiliriz. Ne var ki bu haber en çok bizleri sevindirdi.

"İyi yemek insanları birleştirir". Felsefisini motto edinen Eataly'de her şeyin taze olmasına, günlük çıkmasına ve konuklarının yedikleri besinler hakkında bilgi sahibi olmasına dikkat ediyor. Bu yüzden mutfakları herkese açık. Dilediğiniz anda İtalyan aşcılarının yanında kendinizi bulup, makarna veya pizza yapmayı öğrenebiliyorsunuz. Tabi ardından kendi elinizden çıkan yemeği afiyetle yiyorsunuz. Eataly'nin içinde tam 16 restoran bulunuyor. Fine Dining restoranında sürekli farklı şefler konuk olarak ağırlanıyor.

Eataly Mutfak Atölyesi

Mutfak eğitimlerine başlayan Eataly, her gün misafirlerini mutfağa çağırıyor. İtalyan aşcıları ile birlikte öğrenip, uygulayıp ardınan yaptığınız yemeği tadabilyorsunuz. Yoğun saatler dışında her zaman workshoplar düzenleyen Eataly bu yeni yıl ile Mutfak Ayölyesi workshoplarına da başlıyor. Her gün İtalyan şefler ile leziz İtalyan makarnalarının sırrını öğrenip, tam bir İtalyan gibi pizza yapıp ardından tatlı bir çikolata atölyesine katılabiliyorsunuz. 

Claudio Şef ile klasik bir Yılbaşı akşam yemeği

Eataly Mutfak Atölyesi'nin "Claudio Şef'in Gizli Tarifleri" adlı workshop atölyesinde, Şef Claudio mükemmel bir İtalyan yemeği hazırlamak için sırlarını sizinle paylaşacak.

Caprese moderna pomodori confit, stracciatella e pan cotto – modern caprese, confit domates, stracciatella peyniri, kızarmış ekmek ile
Spaghetti aglio olio e peperoncino risottati con gamberi e scalogno croccante – karides ve çıtır arpacık soğanlı, acili ve sarımsaklı spaghetti 
Pesce in crosta di patate con insalata di finocchi – patates ile panelenmiş balık ve rezene salatası  
Bigne' fritti e caramellati -  karamelli kızarmış "pate choux" topları 

Her Gün Makyaj Yapma Derdine Son!

23 Kasım 2016

Sabah uyandığınızda, duş aldığınızda veya denize girdiğinizde her an her duruma hazırlıklı olmak istemez miydiniz? Daima bakımlı görünmek artık rüya değil bir gerçek!

Kalıcı makyaj sayesinde siz de her zaman bakımlı görünebilir, aynaya bağımlı bırakmayan kalıcı bir cazibeye hazır olursunuz. Ayrıca bu muhteşem uygulama ile ciltte beğenilmeyen, kusurlu bölgelere kalıcı makyaj uygulanarak güzelliğinizdeki gölgeleri yok edebilirsiniz.

Kalıcı Makyaj Nedir?

Kalıcı makyaj; daha doğru ismiyle “mikro-pigment uygulaması” steril ve tek kullanımlık bir iğne yardımıyla doğal ve mineral içerikli boyaların derinin 2. katmanına yerleştirilmesi işlemidir.

Kullanılan pigmentler, bitkisel kaynaklı ve organik boyalar olup, tüm dermatolojik alerji testlerinden geçirildikten sonra hazırlanmaktadır.
Özellikle yüz ve vücut kullanımı için tasarlanmış olan kalıcı makyaj uygulamasının dövme ile karıştırılmaması gerekmektedir. Fakat aynı biçimde uzun yıllar ciltte kalarak doğal görünümünü korur. Kalıcı makyaj uygulaması sayesinde kaş, göz çizgisi veya dudaklarda, kirpik diplerinde, kirpiklerin gür ve doğal görünmesine, cilt renginizle uyumlu olanaklar yaratılabileceği gibi bazı küçük kusurlar kapatılabilir veya biçim bozuklukları giderilebilir.

Haftasonu keyfi ''ELEOS''

17 Kasım 2016

Bütün hafta iple çektiğimiz gün geldi! Hafta sonunun en keyifli vakitleri Cumartesi akşamlarında gizlidir. Bu yüzden işte size muhteşem bir akşam önerisi..

Üçü bir arada: Lezzet, keyif ve kahkaha!

Beyoğlu ve Yeşilköy'de şubeleri bulunan Eleos'ta her an keyif, her lokma lezzet, her muhabbet kahkaha dolu! Mavi ve beyazın hüküm sürdüğü dekorasyonunda kusursuz bir ambiyans yakalayacak, sofranıza gelen lezzetlerle büyüleneceksiniz. 

Yeşilköy şubesi ile evinizin sıcaklığınız ve neşesini, Beyoğlu şubesi ise şehrin büyüsünü yaşayacaksınız. İki farklı lokasyonda lezzet düşkünlerini ağırlayan Eleos'un rengarenk ara sıcakları ve yaratıcı mezeleri arasında keyif dolu bir Cumartesi akşamı sizi bekliyor.

Küçük bir öneri: Rezervasyonunuzu mutlaka erkenden yaptırın! Yoksa yer bulamayabilirsiniz..

Kıymetli İpuçları

16 Kasım 2016

Günümüzde stres, hava kirliliği ve olumsuz yaşam şartlarının cilt üzerinde yarattığı tahribatı gidermek artık çok kolay. Sağlıklı ışıl ışıl bir cilt için güzellik ve estetik merkezlerinde her türlü olanaklar sunuluyor.
Hava kirliliği, sıcak, soğuk, yorgunluk gibi dış etkiler ve olumsuz yaşam koşulları cildin doğal dengesini bozuyor ve nem kaybına sebep oluyor. Sağlıklı bir görünüme kavuşmak için uzun bir süre tedavi görmek gerekiyor. 

Selülit tedavisi, uzman diyetisyen kontrolünde zayıflama, lifting tedavisi ve cilt konsültasyonu gibi bir çok hizmet vermekte olan bu merkezlerde son model teknolojik özelliklere sahip bilgisayar programlı cihazlarla kişiye özel uygulanacak seanslar sayesinde masaj, özel cilt bakım kürleri, kırışıklık ve akne tedavileri, elektroliz, termoliz veya cımbızlı epilasyon uygulanıyor. Bunların yanısıra doğal ürünler kullanılarak temizlik, bakım, koruma amaçlı aylık cilt bakımları, çamur ve yosunla terapiler, cilt yenileme kürleri, kaş ve kirpik boyaması, makyaj, solaryum gibi geniş ve kapsamlı hizmet veren merkezlerde son teknolojiyle tepeden tırnağa güzelleşmek mümkün.

 

Gençleşmek için kesik süt özlü ürünler vitamin açısından zengin olduğu için epidermisi gençleştiriyor. Estee Lauder’da bilimsel araştırmalar müdürü olarak görev yapan Daniel Maess ürünün zengin olduğu vitaminlerin yanı sıra ilginç olan elastin veya kolajen üreten hücreleri gençleştiren maddeler içermesi.(Pek çoğumuz belki duymuşsunuzdur cilde yoğurt sürülmesini ve faydalarını ) Sabah ve akşam uygulanan bu ürünler kullanılmaya başladıktan dört hafta sonra cildi geriyor sıkılaştırıyor ve parlaklık kazandırıyor.

 

Cilt bakımında oksijenin önemi de büyüktür.Ciltteki çizgi ve kırışıklıkların oluşumunu engellemekte hayati önem taşır.Geçen yıllarla birlikte hücrelerdeki oksijen miktarı azalmaya başlar.Bu durumda cildin onarımını sağlayacak canlandırıcı ürünler kullanılmalıdır.

IOMA Şaşkınbakkal Boyner'de!

11 Kasım 2016

Dünyanın en büyük cilt bakım markalarından olan IOMA hergün gelişen teknoloji ve büyüme gücüyle kendi alanında ne kadar doğru bir tercih olduğunu bizlere kanıtlıyor. IOMA markasını Türkiye'ye kazandıran Çağdaş Grup Kozmetik ve Medikal Ürünler San. ve Tic. A.Ş. olarak farklı lokasyon ve bölgelerde IOMA markasını başarıyla konuşlandırdık. 2016 Kasım ayı itibari ile Şaşkınbakkal Boyner mağazasında açılan IOMA bu yelpazeye eklenen bir diğer lokasyon oldu. IOMA deneyimini yaşamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Central Nişantaşı

10 Kasım 2016

Şehirde keşif rotamızda bu kez Central Nişantaşı var.


Üç keyifli motto üzerine kurulu olan bu mekan ünlü şef Arda Türkmen’in lezzetli tatlarıyla
hayat buluyor. Central Nişantaşı günün her saatinde bulunmaktan zevk alacağınız bir
mekan olarak tasarlanmış. Açık ve kapalı bölümüyle ferah bir tasarımı var.


Benimsediği üç mottosu ise “ better food, better mood, better music” üzerine kurulu. “Biz
iyi yemek yemek, iyi vakit geçirmek, iyi müzik dinlemeyi çok seviyoruz. İstedik ki bunların
hepsini beraber yapalım” diyor Central ve bu mottoyu keşfetmek isteyen herkesi bu sıcak
mekana davet ediyor.


Central Nişantaşı’nın menüsüne gelirsek. Her gün 16:00’ ya kadar kahvaltı, gün boyu
peynir ve şarküteri tabağı servisi mevcut. Geniş bir menüsü yok aslında salatalar, makarnalar,
pizza çeşitleri, et ve balık çeşitleri bir de tatlılardan oluşuyor.


Nişantaşı’na yolunuz düştüğünde, güler yüzlü ekibi ile kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz
Central Nişantaşı’na uğramanızı ve eşsiz lezzetlerini keşfetmenizi tavsiye ederiz.


Central Nişantaşı’na iş çıkışı kahve keyfi için şık bir kombin veya hafta sonu rahat bir
kombin tercih ederek gidebilirsiniz.

''Kadınlar Tanrıdır''

10 Kasım 2016

Asıl adı Allen Stewart Konigsberg olan ünlü yönetmen Woody Allen 1935 Aralığının ilk günü Brooklyn’de doğdu. Babası Martin Konigsberg taksi şoförlüğünden garsonluğa kadar sürekli iş değiştiren biriydi. Annesi Martin Konigsberg bir çiçekçi dükkânındaki kitapların sorumlusuydu. Allen’ın Letty isminde bir kardeşi vardı. Brooklyn’de geçen hayatlarında annesi oğluyla vakit geçirmekten oldukça mutluluk duyuyordu. Oğlunu sürekli sinemaya, tiyatroya, oyunlara götürüyordu. Allen’ın ilk sinema macerası ise, yine annesinin götürdüğü filmlerden biri olan “Pamuk Prenses” izlemesi ile başladı. Allen sinemaya adeta tapmıştı. Ne bu filmden ne de gittiği diğer filmlerden sonra sinema salonunu terk etmeyi asla istemiyordu. Sinema adeta ikinci evi gibiydi. Annesiyle neredeyse gün aşırı sinemaya gidiyordu. Yine bu süreçte hafızasına kazınan filmlerden biri Billy Wilder imzalı “Double Indemnity” idi.

Daha 15 yaşını yeni geçmişti ki Allen, ciddi işlerle uğraşmaya başladı. Ciddiyet anlamında ilk resmi işi ismini değiştirmek oldu. 16 yaşına geldiğinde çeşitli yerel gazetelerde karikatür tadında, esprili yazılar yazmaya başladı. Bu yazılar okuyanlar tarafından oldukça komik bulunuyordu ve henüz bu yaşlarda Allen’a gelen övgü dolu mektuplar onu fazlasıyla mutlu ediyordu. Ama Allen oldukça utangaçtı. Hatta ismini gizlemedeki sebeplerden biri de utangaç yapısından dolayı arkadaşlarının gazetede ismini görmelerini istememesiydi. 20’li yaşlarda Allen, tüm cesaretini toplayıp esprilerini insanların karşısında yapmaya karar verdi ve stand up gösteriler yapmaya başladı. Bu gösterilerde aldığı tepkiler gazetede aldıklarından çok çok daha fazlaydı. Bu yüzden kendini bir aşama daha ileri götürmek adına aldığı bir tekliften sonra senaryo yazmaya karar verdi. 1965 yılında yazdığı bu senaryonun adı utangaç birine göre oldukça cesurdu; “What’s New Pussycat?” Allen bu filmde aynı zamanda rol de aldı. ama yapımcılar tarafından kurcalanan senaryo sonrasında Allen’ın sinirleri bozuldu ve senaryo işlerine girmemeye karar verdi. Hatta kendisinin yönetmeyeceği hiçbir senaryoda artık Woody Allen yoktu. Sinema kariyerini oyuncu olarak da sürdürmek niyetinde değildi. Ama bu kötü deneyim sonrasında “Casino Royale”de oynadı. Bu filmden sonra tekrar senaryo yazma isteği alevlenen Allen, “What’s Up Tiger Lily”yi çekti ve 1966 yapımlı bu film eleştirmenler tarafından tam not aldı. Bu eleştiriler Allen’ı daha da cesaretlendirdi ve hayatının belki de en önemli filmlerinden biri olan “Take the Money and Run”ı 3 yıl içerisinde çekti. Ve artık bir firma ile anlaşma zamanı gelmişti. Bu seçeneğini United Artists firmasından yana kullandı.

HAYATINDAKİ KADINLAR

Allen bu denli sinemaya kendini kaptırmışken özel hayatında elbet bir hareketlenme vardı. Daha ilk senaryosunu yazmamıştı ki bir felsefe öğrencisi olan Harlene Rosen ile 1954 yılında evlendi. Bu evlilik 1962 yılında sonlandı. Aradan çok fazla zaman geçmemişti ki 1966 yılında Allen ikinci evliliğini Louise Lasser ile yaptı. Daha sonra Louise, Allen’ın en ünlü filmlerinden olan 1971 yapımı “Bananas”ta bir yıldız olarak parladı. Ama henüz film yayınlanmamıştı ki çift 1969 yılında yollarını ayırdı. Yine “Play It Again, Sam” isimli Broadway oyununda oynayan Diane Keating ile olan birlikteliği de çok uzun sürmedi. Ama çift “Annie Hall” başta olmak üzere daha birçok projede birlikte yer aldılar. Asıl hayatına damgasına vuran ve neredeyse en uzun ilişkilerinden biri olacak olan Mia Farrow ile olan ilişkisi 1980 yılında başladı ve neredeyse 12 yıl sürdü. Çiftin birlikteliğinden 2 de çocukları oldu. Bu süreç içerisinde çiftin bir de Soon-Yi Previn isminde evlatlık kızları oldu. Fakat tüm gündeme damgasını vuracak bir haber ortaya çıktı. Woody Allen’ın evlatlık kızıyla bir ilişkisi vardı. Her iki taraf da bunu inkâr etmedi. Hiçbir zaman bir baba kız ilişkisine sahip olmadıklarını iddia eden çift 1997 yılında Venedik’te evlendi. Bu haberleri duyanlar ve okuyanlar ne gördüklerine ne de duyduklarına inanabiliyordu. Allen ahlak konusunda tartışmaların ortasındaydı. Hedef olarak gösteriliyordu. Ama Allen bunlara bıçak keskinliğinde cevaplarıyla karşılık veriyordu.

HOLLYWOOD’DAKİ KADIN DEHASI

Woody Allen’ın filmlerinde dikkat çeken en önemli özellik kadınlara karşı kendini hep zayıf bir erkek olarak oynatmasıdır. Bu, kendini görmek istediği Woody Allen mıdır bilinmez ama bilinen gerçek şu ki; gelmiş geçmiş en güzel Hollywood kadınlarından ne kadar iyi anladığıdır. Her filminde bir kadın yer alır. Bu kadınlar özeldir. Ve bu kadınları aşk, aldatma üzerinden ele alır. Dolayısıyla karısı Mia’yı gerçek hayatta aldatması da kaçınılmazdır… Kentli insan temelinde işlediği filmlerde, kentli kadın erkek ilişkilerini sade bir dille anlatır. Çoğu zaman kendisinin de yer aldığı filmlerde, genellikle olağanüstü güzellikte bir kadın vardır ve bu kadın Woody Allen’a âşık olur. Kendisini hep çok çirkin diye nitelendiren Allen’ın kendisine bu güzel kadınları âşık etmesi bunu arzulamasından ziyade hayata karşı bir gönderme niteliği taşır. Freud’dan çok fazla etkilenir. Seksi ve ilişkileri tiye aldığı filmlerinde kadınlarla olan repliklerde hep bir Freud alıntısı vardır. Ya da Freud’dan esinlenme...

ALLEN’ın TANRISI

Woody Allen’a göre kadınlar tanrıdır. Bunu benzetmeyi, kendi hayat hikâyesini konu ettiği “Deconstructing Harry” isimli filminde oğluna öğütler. Allen filmde oğluna şöyle der “Freud der ki; hayatta iki önemli şey vardır, çalıştığın iş ve seks... Kadınlar tanrıdır…” Bunun üzerine “Yani tanrı bir kadın mı?” diye soran oğluna yanıtı da yine bir o kadar açıktır; “Hayır, kadınlar tanrıdır, tanrı var mı yok mu belli değil ama kadınların var olduğu kesin ve bazıları Victoria’s Secret’dan alışveriş yapıyor.” Film muhteşem bir zekânın ürünü… Allen bu filminde bambaşka hayatlara girer, çıkar, aşklarını, sevgililerini, kadınlarını anlatır. Ve kullandığı cümlelerden ve benzetmelerden de asla çekinmez. Cesurdur. Hayalle gerçeği adeta birbiri içinde eritir.

“Husbands and Wifes” filminde Allen, evlilikle ilgili fikirlerini, kaygılarını ve nevrozlarını anlatır. Anlatım dili yine çok basittir. Ve yine bu anlatımı gerçekleştirirken ana karakteri olan kadın üzerinden anlatır evlilik hakkındaki tüm derdini. Yani kısacası filmin ana karakteri yine bir kadındır ve diğer kadınları da adeta bu kadın üzerinden anlatır Allen. Diğer kadınların hareketlerini, davranışlarını şekillendirir ana karakter. Belki de Allen’ın örnek kadın tiplemesidir. Fakat filmin sonunda evliliğe olan endişesini gözler önüne serer. Bu filmde neredeyse her çeşit kadın vardır: Yaşlı erkeklere karşı ilgi duyan bir genç kız, her şey hakkında bilgi sahibi olan bir kadın ve sempatik hareketleri ile dikkat çeken bir kız. Neredeyse etrafımızda her gün bir şeyler paylaştığımız bu kadınlar filmde toplanmıştır. Ve ister istemez bazı kadınlar bu karakterlerle kendilerini özdeşleştirir. Çünkü hayatın içinden kadınlar vardır Allen’ın filmlerinde… “Husbands and Wifes”ta kadınlara özel bir terim de oluşturmuştur Allen: Kamikaze Kadınlar. Bu Allen’ın filmdeki karakterler üzerinden yarattığı bir kavramdır. Buradan da “Yaban Çiçekleri” isimli filmine bir gönderme yapar. Yaban çiçekleri belki de bu kadınlardır…

Allen kadınları bu kadar çok severken bir yandan da onları iğnelemekten alıkoyamaz kendini. Aslında Allen’ın kadınları eleştirdiğini zannetsek de Allen’ın filmlerinde yarattığı karakterler eleştirir onu. Kadın erkek ilişkilerini en basit haliyle ele alır dolayısıyla eleştirilen kadınmış gibi dursa da temel noktasında kadınlar tarafından eleştirilen bir erkek yani Woody Allen vardır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.